Kreaten silta-ja teollisuusyksikkö yhdessä väyläyksikön kanssa ovat aloittaneet Vuosaaren siltaurakan tekemisen.
HKR-Rakennuttaja tilasi toukokuussa Kreatelta Vuosaaren sillan ja raittisillan urakan. Kokonaisarvoltaan 13,5 M€ urakka sisältää vanhan katusillan korjauksen, uuden kevyen liikenteen sillan rakentamisen sekä kohteeseen liittyvät muut työt – tukimuuria, kaukaloa jne. Katusillan ja sen sekä metrosillan väliin rakennettavan raittisillan pituus on noin 400 metriä.
Vuosaaren asukkaat ovat itse rakennuttaneet sillan vuosina1965 – 1966. Vuosaaren Asuntosäästäjät -niminen yhdistys halusi parantaa yhteyksiään Helsinkiin ja Vantaalle, johon alue silloin kuului. Myöhemmin Helsingin kaupunki hankki sillan omistukseensa.
Katusilta on päässyt todella huonoon kuntoon. Nyt tänä kesänä korjataan tiukalla aikataululla pohjoinen puoli sillasta, ensi kesänä toinen puoli. Syksyllä aloitetaan kevyen liikenteen sillan rakentaminen metrosillan ja katusillan väliin. Haastetta antaa metroradan läheisyys – paalutuksen aikana pidetyään tärinä- ja siirtymäseurantaa kokoaikaisesti.
Metroliikenne ei sinänsä häiritse työmaata lainkaan. Katusillalla pidetään koko ajan yksi kaista auki molempiin suuntiin. 27500 ajoneuvoa vuorokaudessa ohittaa työmaan, mutta liikenne sujuu suhteellisen hyvin. Kevyttä liikennettä työmaa haittaa jonkinverran.